Podróż upłynęła nam szybko i bezpiecznie. Naszą przygodę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. Następnie udaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego wraz z Panią Przewodnik poszliśmy na Starówkę. Fascynujące było spotkanie z warszawskim kataryniarzem Janem. Udało się nawet wygospodarować czas wolny na zakup pamiątek.
Potem udaliśmy się pod Pomnik Syrenki, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.
Ostatnim punktem programu tego dnia było Muzeum Historii Polski.
Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do naszego miejsca zakwaterowania- Hotel Restauracja Bankietowa Bukowiec w Legionowie. Po smacznej i obfitej obiadokolacji i krótkim odpoczynku udaliśmy się jeszcze na zwiedzanie i zakupy w pobliskiej okolicy. Ku naszej radości, niedaleko naszego miejsca zakwaterowania, był McDonald's - najczęściej przez nas odwiedzany. Potem udaliśmy się do swoich pokoi, aby odpocząć i wyspać się na kolejny dzień przygody w stolicy.
Dzień 2
Po grzecznie przespanej nocy wszyscy udaliśmy się na śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Każdy znalazł tam coś dla siebie, bo wybór był duży. Posileni udaliśmy się na kolejny dzień podboju Miasta Stołecznego Warszawy.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki.
Z punktu widokowego wykonaliśmy piękne zdjęcia i podziwialiśmy " budynek żagiel", gdzie swój apartament mają Państwo Anna i Robert Lewandowscy.
Potem udaliśmy się na upragniony shopping w Galerii Złote Tarasy. Po udanych zakupach spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, która zabrała nas na zwiedzanie Stadionu Narodowego. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat meczy i koncertów organizowanych na PGE Narodowymi. Byliśmy też miejscu kąpieli i masażu piłkarzy, a co najważniejsze w szatni naszej reprezentacji oraz w sali konferencyjnej. To była niesamowita przygoda, którą na długo zapamiętamy.
Następnie z Panią Przewodnik, metrem, udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście. Zwiedziliśmy Kościół św. Krzyża, w którym spoczywa naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Pani Przewodnik zabrała nas również w miejsce, gdzie znajdował się sklep Wokulskiego -obecnie restauracja. Pokazała nam również kamienicę, w której mieszkał Rzecki. Już chociaż trochę "liznęlismy" literatury pozytywizmu i kultowej powieści autorstwa Bolesława Prusa pt. " Lalka".
Następnie udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza, aby obserwować zmianę warty przy pomniku. Było to dla nas niesamowite przeżycie podziwiać to na żywo.
Tego dnia zwiedziliśmy również Pomnik ku czci poległych pod Smoleńskiem oraz pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Byliśmy też oczywiście pod Pałacem Prezydenckim.
Potem Bulwarami Wiślanymi i nowo otwartą kładką dla rowerów i pieszych ( 01.05.2024 r. otwarcie) doszliśmy do Pomnika Syrenki Warszawskiej, gdzie pożegnaliśmy naszą Panią Przewodnik.
Tego dnia byliśmy bardzo zmęczeni. 14 kilometrów spaceru wykończyło nas "na maxa".
Po smacznej obiadokolacji szybka wizyta w McDonald's i zakupy w Biedronce i oczywiście odpoczynek w pokojach.
To był dzień pełen wrażeń.
Dzień 3
Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy jak zwykłe od obfitego śniadania. Potem pakowanie i sprzątanie w pokojach.
Następnie spotkaliśmy się z Panią Przewodnik przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego obok Belwederu - siedziby marszałka.
Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Z pełnym zaangażowaniem podziwialiśmy Belweder.
Kolejnym punktem programu był pomnik Fryderyka Chopina. W Łazienkach Królewskich braliśmy udział w grze: "Śladami ostatniego Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego". Była to świetna zabawa i okazja do zdrowej rywalizacji. I miejsce zajęła grupa P .Doroty - byli najszybsi, natomiast grupa P. Wioli najpoprawniej odgadła wszystkie zagadki. Zwycięzcom gratulujemy
Ostatnim punktem programu był Cmentarz na Powązkach. To były niesamowite przeżycia. Pani Przewodnik pokazała nam groby znanych osób oraz zaprowadziła nas do części cmentarza, w której spoczywają zasłużeni dla naszej Ojczyzny. Pokazała nam groby, znanych z historii Polski, osób, a przede wszystkim znanych nam z powieści pt. " Kamienie na szaniec" groby Alka, Rudego i Zośki oraz poległych z Batalionu Zośka. Emocje i wrażenia były duże. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści Pani Przewodnik.
Po zwiedzaniu Cmentarza na Powązkach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Spieszyliśmy się, bo akurat tego dnia zaplanowane były w Warszawie strajki rolników.
Podróż upłynęła nam jak zwykle szybko i co najważniejsze bezpiecznie.
W Opaleniu byliśmy o godz. 18.30
To była kolejna udana wycieczka. Już czekamy na następną
Dziękujemy Panu Arturowi Szwarc za zorganizowanie kolejnej atrakcyjnej wycieczki. Dziękujemy również Panu kierowcy Łukaszowi Strambowskiemu za bezpieczną podróż.
Podziękowania kierujemy również do naszych opiekunów P. Wioli, P. Doroty i P. Bożenki
Opiekunowie:
Wioleta Machlus
Dorota Jakubowska
Bożena Watkowska