Dyrektor Zespołu Szkół w Opaleniu
poszukuje nauczyciela języka polskiego
od września 2024r. na cały etat.
Dyrektor Zespołu Szkół w Opaleniu
poszukuje nauczyciela języka polskiego
od września 2024r. na cały etat.
Opalenie- Centrum Zielonej Energii Nr umowy: WFOŚ/D/II-1/5713/2023/PRWEE1
O projekcie
Wnioskodawcą zadania jest Zespół Szkół w Opaleniu za pośrednictwem Gminy Gniew
Szkoła ta jest placówką w której organizowane są na bieżąco prelekcje, imprezy, uroczystości i akcje związane z edukacją ekologiczną. Działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska od wielu lat wpisują się w proces dydaktyczny naszej szkoły. Na bieżąco śledzimy innowacyjne rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz efektywności elektrycznej. Szkoła współpracuje ze instytucjami, stowarzyszeniami propagującymi ochronę środowiska. Wspólnie z Gminą Gniew realizujemy zadania dotyczące oszczędności między innymi: poboru energii w formie wymiany oświetlenia oraz zainstalowania na budynkach naszych obiektów paneli fotowoltaicznych. Szkoła była pierwszą w gminie Gniew i jedną z pierwszych w powiecie tczewskim wyposażoną w ekologiczną kotłownie zasilaną pelletem drzewnym, a od bieżącego roku jedna z naszych placówek posiada własną instalację fotowoltaiczną.
Realizacja zadania będzie się odbywać w Zespole Szkół w Opaleniu. Odbiorcami zadania będą uczniowie szkół z terenu gminy Gniew oraz lokalna społeczność. Jesteśmy również otwarci na wymianę doświadczeń i udostępnianie pracowni uczniom z innych szkół spoza gminy. Pośrednimi odbiorcami projektu będą rodziny uczniów, mieszkańcy gminy Gniew, odbiorcy materiałów w mediach.
Głównym celem utworzenia ekoPracowni w naszej placówce jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: odnawialnych źródeł energii, przeciwdziałania emisjom, wykształcenia nawyku oszczędnego gospodarowania mediami. Mimo coraz większej powszechności odnawialnych źródeł energii jest to temat dość odległy dla młodzieży szkolnej zwłaszcza w małych miejscowościach. Nowoczesna edukacja ekologiczna powinna wzmacniać naturalną ciekawość świata. Stwarzać okazję do poznawania i przeżywania, obserwowania oraz działania. Nauka w nowoczesnych ekoPracowniach przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów okaże się też wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko, rozwoju pasji i być może obrania drogi zawodowej w branży, która obecnie zyskuje coraz większe znaczenie na rynku pracy i jest jedną kluczowych wskazywanych w najbliższych latach dla rozwoju gospodarki na Pomorzu.
Poprzez zamontowanie w naszej placówce instalacji fotowoltaicznych zwiększyło się zainteresowanie uczniów tematyką oraz zasadą działania wyżej wymienionych urządzeń . Dostrzegają oni potrzebę wykorzystania energii słonecznej, wiatrowej, wodnej w obecnych czasach. Możliwość otwarcia pracowni pozwoli na przybliżenie tematu oraz zorganizowania warsztatów z pomocami dydaktycznymi z tego zakresu, a dzięki temu poznanie technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Działanie jest komplementarne z już realizowanymi na terenie gminy Gniew warsztatami prowadzonymi przez Stowarzyszenie Centrum Aktywnych Gniew i EkoCentrum Heliantus dotyczącymi odnawialnych źródeł energii i ograniczania niskiej emisji, oraz podejmowanymi przez samorząd działaniami zmierzającymi do poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. W gminie Gniew na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwija się sektor produkcji energii odnawialnej zwłaszcza na potrzeby indywidualne, jak również w małych farmach fotowoltaicznych i jest to gałąź gospodarki, która z pewnością zyskiwać będzie na znaczeniu. Działanie jest również komplementarne z polityką energetyczną i ekologiczna państwa w zakresie rozwijania sektora zielonej energii oraz stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych.
W Zespole Szkół znajduje się pomieszczenie, które chcemy wykorzystać na powstanie pracowni warsztatowej, w której mogłyby odbywać się zajęcia związane z odnawialnymi źródłami energii, warsztaty edukacyjne, spotkania z prelegentami oraz lekcje z przyrody, chemii, fizyki powiązane z tematem energii i jej źródeł. Docelowo chcielibyśmy aby pracownia pełniła rolę energetycznego centrum, do którego zapraszać będziemy uczniów z całej gminy na atrakcyjne w formie i treści zajęcia. Możliwość korzystania z nowoczesnego i dedykowanego wyposażenia niewątpliwie uatrakcyjnia takie zajęcia i sprawia że są lepiej odbierane i zapamiętywane przez ich uczestników.
Niezbędnym warunkiem do powstania pracowni jest zakup odpowiednich stanowisk pracy dla uczniów tj. stoły warsztatowe z nadstawką, taborety obrotowe, meble do przechowywania pomocy dydaktycznych ponieważ pomieszczenie jest obecnie całkowicie pozbawione wyposażenia. W ramach przygotowania do realizacji zadania jego adaptacją i remontem zajmą się pracownicy szkoły. Nowo utworzoną pracownię należy wyposażyć również w sprzęt multimedialny, tablicę interaktywną, tablety z oprogramowaniem oraz w niezbędne plansze i akcesoria.
Powierzchnia pomieszczenia wynosi około 50 m2, na takim metrażu jest możliwość ustawienia sześciu stanowisk przy których w zajęciach będzie mogło uczestniczyć 18 uczniów podczas jednych zajęć.
Opis celów przedsięwzięcia
Założeniem wychowawczym programu jest nabycie przez ucznia takich postaw i działań w codziennym życiu, które pozwolą na wychowanie i wykształcenie człowieka odpowiedzialnego za zasoby przyrody. Ideą programu jest również uświadomienie uczniom, iż niektóre z zasobów przyrody są wyczerpywane i nieodnawialne. Natomiast zaspokajanie potrzeb ludzi, odbywające się z wykorzystaniem środowiska przyrodniczego naszej planety, stwarza dla niej poważne zagrożenia. Młodzi ludzie coraz częściej interesują się korzyściami wynikającymi z odnawialnych źródeł energii, ale wiedza którą czerpią przede wszystkim z Internetu jest niewystarczająca. Nic tak skutecznie nie zaciekawia jak praktyczne doświadczenie. W pracowni chcemy połączyć wiedzę z jej wykorzystaniem przy budowie modeli różnych źródeł energii odnawialnej. Kolejnym z elementów jest możliwość spotkania z praktykami w tym zakresie. Planujemy cykl spotkań z operatorami siłowi wiatrowych i farm fotowoltaicznych, odwiedziny tych miejsc i możliwość praktycznego zweryfikowania nabytej wiedzy. Uczestnictwo w organizowanych w ramach i po zakończeniu zajęciach ma wzbudzić w uczniach ciekawość i chęć pogłębiania wiedzy. Korzystając z zasobów pracowni rozważamy również możliwość organizacji takich zajęć dla dorosłych mieszańców, którzy np. zainteresowania są fotowoltaiką, ale maja wątpliwości co do jej efektywności i bezpieczeństwa. Równolegle chcielibyśmy lokalnie propagować za pomocą materiałów video i artykułów prasowych oraz na stronach www. informacje na temat OZE- ich rodzajów, wad i zalet , a także konieczności zmian w produkcji i dystrybucji energii jaka czaka nasz kraj w nadchodzącym czasie.
Planowane działania
Integralną częścią zadania jest wypełnienie pracowni wiedzą którą chcemy przekazywać podczas warsztatów edukacyjnych oraz spotkań z ekspertami z różnych dziedzin energetyki odnawialnej.
Ponadto planujemy szereg zajęć poza pracownią tak by zdobytą wiedzę sprawdzić w praktyce.
Sprawozdanie z realizacji
Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku utworzona została nowa w pełni wyposażona pracownia szkolna. Przed uroczystym otwarciem zakupiono sprzęt komputerowy, tablice interaktywną, meble oraz pomoce dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia szkoleń, warsztatów i zajęć edukacyjnych. Uroczyste otwarcie nowo powstałej pracowni odbyło się w piątek, 6 października, był to wielki dzień dla Zespołu Szkół w Opaleniu. W związku z zakończonymi innowacjami szkoła zyskała nowe, ekologiczne oblicze. Tego dnia uroczyście oddano do użytku nową zrealizowaną przez spółkę Veolia Północ bezemisyjną instalację centralnego ogrzewania opartą o odnawialne źródła energii oraz otwarto nowoczesną EkoPracownię.
Od tego momentu w pracowni odbywały się warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół oraz szkół z terenu Gminy Gniew. W II turach warsztatów jesienią i wiosną, udział wzięli uczniowie z placówek:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Gniewie
2. Szkoła Podstawowa im. Bł. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie
3. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gronowie
4. Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Tymawie
Przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych o tematyce m.in.: Konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii, Zasad funkcjonowania różnego rodzaju elektrowni i ich wpływu na środowisko, Wpływu i skutków korzystania z paliw kopalnych na klimat itp..
W grudniu 2023 przeprowadzone zostało szkolenie dla nauczycieli w celu wdrożenia do prowadzenia zajęć z uczniami.
W ramach zadania zorganizowany został konkurs wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii w którym wzięli udział zaproszeni uczniowie ze szkół z terenu Gminy Gniew na zakończenie którego odbył się festyn promujący projekt. Podczas festynu uczniowie uczestniczyli w krótkich pokazach oraz warsztatach w pracowni oraz obejrzeli przygotowany przez uczniów ZS Opalenie filmik reklamujący działania realizowane w projekcie i promujący odnawialne źródła energii, skorzystali także z pakietu edukacyjnego ze scenariuszami zajęć. Podczas festynu dla uczestników i zaproszonych gości przygotowano poczęstunek.
Przez cały okres zadania w Internecie na stronie szkolnej i gminnej, w lokalnej gazecie publikowane były artykuły ukazujące działania pracowni
EFEKT EKOLOGICZNY
W zorganizowanych wydarzeniach, warsztatach, szkoleniach i uroczystościach wzięło udział około 1000 osób. W wyniku uczestnictwa w działaniach projektowych u beneficjentów projektu wzrósł poziom wiedzy temat OZE oraz wpływu działalności człowieka na zmiany klimatu. Odbiorcami pośrednimi działań projektowych były rodziny beneficjentów oraz osoby które o projekcie dowiedziały się z internetu i lokalnych mediów.
- szkolenie dla nauczycieli - liczba odbiorców 33,
- 40 godz. warsztaty dla uczniów ZS Opalenie i innych placówek z terenu gminy - liczba odbiorców 536,
- szt.1 festyn promujący projekt liczba odbiorców 400,
- szt.1 konkurs liczba odbiorców liczba odbiorców
- 3 wycieczki do lokalnych instalacji OZE -120 osób
EFEKT RZECZOWY
Całkowita wartość projektu 86700,00zł w tym dofinansowanie WFOŚiGW w Gdańsku 75000,00zł.
Powered by aSc EduPage