• Święto Emotki
          • Święto Emotki

          •  

            W czwartek,19 września br. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Emotikona.

            Tego dnia uczniowie klas młodszych na zajęciach wykonali emotki z papieru i śpiewali ,,Piosenkę o Emotkach".

            Starsi uczniowie również mogli wykonać swoją ulubioną emotkę i przypiąć ją do stroju.

            Na szkolnym korytarzu pojawiła się tematyczna gazetka.

             

            Opiekunowie SU w Opaleniu

            Ewelina Gładykowska

            Michalina Eliasiewicz

        • Świetliki
          • Świetliki

          • Kolejny tydzień naszej owocnej pracy minął bardzo szybko. Tym razem skupiliśmy się nad :

            - pojemnikami, które ozdobią naszą świetlicę - i tu w ruch poszła plastelina i niezastąpione rączki

            - potworakami chmurakami, które skutecznie odgoniły deszcz i ponownie zawitało na dworzu słonko tak tak to wszystko dzięki Świetlikom.

            - dzięki wspaniałym rodzicom otrzymaliśmy piłkarzyki, które rozgrzewają nam poranki DZIĘKUJEMY

            - w fotorelacji można zobaczyć jeszcze końcowe efekty książek naszych Świetlików…

             

            opiekun świetlicy Beata Borecka-Połomska, Patryk Korynt

        • Zebrania  z rodzicami
          • Zebrania z rodzicami

          •  

            Szanowni Państwo!!!

             

            Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku zebranie z rodzicami klas I-VIII, które odbędzie się:

            w czwartek 19 września 2024r. o godz. 15.30 w Pieniążkowie

            i o godz. 16.30 w Opaleniu.

             

            Na początku odbędzie się krótkie spotkanie z Dyrektorem a potem z wychowawcami w salach lekcyjnych.

            Po spotkaniach z wychowawcami zapraszamy Trójki klasowe do stołówki szkolnej w Opaleniu.

            Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia!

        • Dzień kropki w grupie Promyczki
          • Dzień kropki w grupie Promyczki

          •  15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzanie u dzieci kreatywności i pomysłowości.

            Tego dnia nasze zajęcia i zabawy były wypełnione kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę Dnia Kropki oglądając filmik edukacyjny, stworzyliśmy opaski, wykropkowaliśmy plasteliną rysunek tęczy oraz stworzyliśmy obrazki pt. "Co może powstać z kropki"?

            Oprócz tego szukaliśmy kropek w naszej sali i bawiliśmy się przy piosence o kropce.

            Wychowawca Magdalena Rulińska

        • DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY W PIENIĄŻKOWIE
          • DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY W PIENIĄŻKOWIE

          •  Z okazji DNIA FRYZJERA, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, został zorganizowany dzień szalonej fryzury.

            Uczniowie puścili wodze fantazji, piękne i kolorowe upięcia zachwycały wszystkich w szkole.

            Opiekunowie SU

        • Świetliki
          • Świetliki

          •  

             Za nami pierwsze 2 tygodnie. Grupa świetlicowa w tym czasie prężnie pracowała i rozwijała swoje kreatywne myślenie … zaczęliśmy od poznania siebie oraz od projektu Logo grupy ŚWIETLIKI

            W kolejnych dniach budziliśmy głowy od wakacyjnych wspomnień i tu weszła nam gra DuCh a refleks i spostrzegawczość musiały zagrać kluczową rolę.

              Poznaliśmy także zasady świetlicy, które wspólnie ułożyliśmy. Obchodziliśmy dzień urody w którym zaprojektowaliśmy piękne kreacje.

              Zrobiliśmy także kartkę zdrowia dla koleżanki z grupy. Farbki zamieniły nam się w witaminki aby dodać sił.

              W ostatnich dnia tygodnia zaprojektowaliśmy okładki do naszych książek… Pogoda była piękna i też postanowiliśmy z niej korzystać bawiąc się na dworze.

            Poniżej fotorelacja

            Beata Borecka Połomska

          • DEBATA

          •  

            W dniach 09-10 września uczniowie klas starszych zarówno z Pieniążkowa jak i Opalenia uczestniczyli w profilaktycznym programie Debata.

            Program jest rekomendowany przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

            Zakresem tematycznym warsztatów jest selektywna i wskazująca profilaktyka uzależnień. Program Debata ma na celu opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadomienie zagrożenia wynikającego z korzystania ze środków psychoaktywnych. Debata oparta jest o metody aktywizujące.

            Uczniowie chętnie, z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.

            J.Megger- pedagog szkolny

          • NARODOWE CZYTANIE

          • W piątek na gniewskim rynku, dokładnie o godzinie 12.00, rozpoczęło się coroczne NARODOWE CZYTANIE.

             

            Wzięły w nim udział wszystkie szkoły z gminy, w tym oczywiście nasza, którą reprezentowali ósmoklasiści: Franek Jabłoński, Wojtek Klohs, Stasiu Potulski i Hubert Kempiński.

            Uczniowie zmierzyli się z trudnym tekstem Juliusza Słowackiego - z „Kordianem”.

            Poradzili sobie wyśmienicie. Byli spokojni, opanowani i pięknie interpretowali czytane fragmenty.

            Fotogaleria: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/

             

            Ewa Gajewska

             

          • Drodzy Rodzice!

          •  

            Serdecznie Państwa pozdrawiam na początku roku szkolnego 2024/2025. Mam nadzieję, że nasza współpraca w tym roku szkolnym będzie owocna, co pomoże dzieciom w procesie logopedycznym. W celu usprawnienia tego procesu, chciałabym przedstawić Państwu założenia i sposób mojej pracy jako logopedka szkolna.

            We wrześniu przeprowadzę badania przesiewowe w grupach przedszkolnych i klasach 1-3 SP, których celem jest wyłapanie ewentualnych zaburzeń mowy, nieprawidłowego sposobu artykulacji oraz ogólnie poziomu rozwoju językowego dzieci. Następnie spośród dzieci, u których rozpoznam potrzeby logopedyczne, sporządzę diagnozę i opracuję program zajęć logopedycznych jak również wystosuję prośbę o zalecane konsultacje (jeśli będzie to konieczne) tj. ortodontyczna, laryngologiczna, neurologiczna, foniatryczna itp. W międzyczasie proszę o wypełnienie karty wywiadu logopedycznego na temat rozwoju psychoruchowego dziecka, rozwoju mowy i własnych obserwacji oraz wyrażeniu ewentualnego zaniepokojenia rozwojem mowy dziecka. Oczywiście w pierwszej kolejności na zajęcia logopedyczne kwalifikowane są dzieci z orzeczeniami oraz opiniami, u których są wskazania z poradni na tego typu zajęcia.

            Prowadzenie zajęć logopedycznych dla dzieci polega na eliminowaniu zaburzeń mowy poprzez właściwe ćwiczenia oddechowe; naukę prawidłowego oddychania, trening połykania, ćwiczenia narządów artykulacyjnych a dopiero kolejnym etapem jest wywołanie prawidłowo brzmiących głosek. Zajęcia logopedyczne mają na celu również stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, rozwijaniu umiejętności językowych, czy też rozwijaniu wrażliwości słuchowej. Zatem należy najpierw odkryć przyczynę problemu i ją naprawić a dopiero potem nauczyć dziecko poprawnej wymowy. W grupach przedszkolnych będę koncentrować się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych, których celem jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, jako że uważam, iż takie działania należy wprowadzić jak najwcześniej. Wszystkie te działania nie miałyby sensu, gdyby nie współpraca z rodzicami, wychowawcami i specjalistami w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Każde dziecko objęte zajęciami logopedycznymi powinno posiadać zeszyt A4, do którego będę wklejała zadania do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu. W tym zeszycie proszę również Państwo o zapisywanie Waszych uwag i zapytań. W celu kopiowania materiałów do ćwiczeń niezbędny jest papier ksero. Można złożyć się na taki papier grupowo albo poprosić wychowawcę o przekazanie części kartek grupowych/klasowych logopedzie.

            Zachęcam do kontaktu ze mną osobiście bądź przez librusa. Chętnie udzielę Państwu wskazówek do zalecanych ćwiczeń domowych, udzielę konsultacji w razie potrzeby. Podczas takich konsultacji, niezależnie od ich formy, dowiedzą się Państwo jak funkcjonuje dziecko na zajęciach, jakie są jego postępy i trudności. Szczególnie chciałabym podkreślić Państwa ogromną i kluczową rolę w procesie logopedycznym. Proszę systematycznie wykonywać zalecane ćwiczenia z dzieckiem w domu. To warunkuje powodzenie terapii. Zajęcia, z uwagi na liczebność dzieci, które kwalifikują się do zajęć logopedycznych, nie odbywają się często aczkolwiek systematycznie. W razie rozpoznania zaburzeń sprzężonych, różnorodnych, wielowarstwowych ważna jest intensywna terapia logopedyczna, którą mogą i powinni Państwo zapewnić dziecku również prywatnie. W zależności od istoty zaburzenia są logopedzi z odpowiednimi specjalnościami: neurologopedzi, surdologopedzi, specjaliści od ORM-u, logopedzi ze specjalnością w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu i wielu innych. Jak dostrzegają Państwo logopedia jest bardzo obszerną i pasjonującą dziedziną nauki, wymagającą specjalizacji i ciągłego procesu nauki i dokształcania, w którym to procesie nieustająco pozostaję.

             

            Logopedka szkolna

            Justyna Waśniewska

          • Szczepienia przeciw HPV w szkołach

          • Szanowni Państwo,

            troska o dobrostan oraz zdrowie uczniów i uczennic to priorytet dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Aby uchronić dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – rozpoczynamy akcję umożliwiającą szczepienie przeciw temu wirusowi w szkołach.

            Załączam list Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z jego treścią. Proszę także o komunikacyjne wsparcie akcji szczepień przeciw HPV w szkołach. Ponadto, załączam materiały informacyjne na temat HPV, w tym informator dla rodziców – bardzo proszę o wydrukowanie i umieszczenie go w widocznym miejscu w urzędzie. Załączam również prezentację, która przybliży Państwu tematykę związaną z wirusem HPV.

            Zapewniając wszelkie wsparcie podczas organizacji szczepień, serdecznie zachęcam do przyłączenia się do inicjatywy MEN i MZ. Wspólnie możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia.

            Z wyrazami szacunku

            Piotr Otrębski

             

            https://dokumenty.men.gov.pl/22969b75-3dd6-4d1c-bb86-fff37475e916/hpv_prezentacja.pdf

        • PIENIĄŻKOWO - świetlica
          • PIENIĄŻKOWO - świetlica

          •  

            Informujemy, że od 02.09.2024r. codziennie

            czynna jest świetlica w Pieniążkowie:

            prowadząca: Pani Beata Borecka-Połomska

             

            Poniedziałek  - godz. 7.00-8.00, 13.00-15.00

            Wtorek - godz. 7.00-8.00, 13.00-15.00

            Środa - godz. 7.00-8.00, 13.00-15.00

            Czwartek - godz. 7.00-8.00, 13.00-15.00

            Piatek - godz. 7.00-8.00, 13.00-15.00

             

            Wnioski dostępne są u wychowawcy klasy.