Informujemy, że stołówka szkolna w Opaleniu i Pieniążkowie rozpoczyna wydawanie posiłków od 05.09.2024r. (czwartek).
Prosimy o zabezpieczenie uczniów we wtorek i środę (szczególnie przedszkolaków) w większą ilość kanapek i przekąsek.
Informujemy, że stołówka szkolna w Opaleniu i Pieniążkowie rozpoczyna wydawanie posiłków od 05.09.2024r. (czwartek).
Prosimy o zabezpieczenie uczniów we wtorek i środę (szczególnie przedszkolaków) w większą ilość kanapek i przekąsek.
PIENIĄŻKOWO
GRUPA C - 3,4 LATKI i GRUPA ,,0" B
03 września (wtorek) godzina 15.30
OPALENIE
GRUPA A - 3,4 LATKI - 04 września (środa) godzina 15.30 - małe przedszkole
GRUPA B 4,5 LATKI - 04 września godzina 15.45 - górne przedszkole
GRUPA ,,0" A - 04 września godzina 16.00 - górne przedszkole
Zapraszamy !!!
W związku z uroczystym rozpoczęcie roku szkolnego w tym dniu przedszkola pracują od 7.00-11.00.
02 września nie będzie naliczana opłata za pobyt w przedszkolu.
Gmina Gniew, z siedzibą przy pl. Grunwaldzkim 1, 83-140 Gniew, w partnerstwie z PROJECT HUB SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, z siedzibą przy ul. Cienistej 3, 60-587 Poznań otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Wsparcie edukacji w Gminie Gniew”.
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
Wyposażenie przedszkola w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji wysokiej jakości kształcenia - zakupione zostanie wyposażenie ogólne do realizacji wszystkich zajęć dla dzieci w projekcie (m.in. laptopy, monitor interaktywny), sprzęt/pomoce dydaktyczne do realizacji zajęć dla dzieci (m.in programy multimedialne do logopedii, zabawki sensoryczne, pakiety do kodowania).
Doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z dziećmi - w ramach projektu nauczyciele/ nauczycielki będą brać udział w kursach które kończyć się będą nabyciem kompetencji i uzyskaniem dokumentów potwierdzających zdobycie/ podniesienie kompetencji.
Dodatkowe zajęcia wspierające na rzecz zwiększania szans edukacyjnych dzieci w zakresie wyrównywania stwierdzonych deficytów: zajęcia stymulujące rozwój psychoruchowy, zajęcia logopedyczne, zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju).
Dodatkowe zajęcia ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych dzieci, doradztwo zawodowe: zajęcia matematyczne z elementami kodowania, zajęcia z kompetencji społecznych, zajęcia z języka angielskiego, doradztwo zawodowe.
Kształtowanie kompetencji kluczowych– wyjazdy edukacyjne: dla każdego dziecka biorącego udział w projekcie przewidziano wyjazd edukacyjny do Gdańska do Centrum Hewelianum, do ZOO w Gdańsku.
Projekt skierowany jest do grupy docelowej z Gminy Gniew z województwa pomorskiego, tj. 161 dzieci i 17 nauczycieli/nauczycielek z 3 ośrodków wychowania przedszkolnego.
Celem projektu jest poprawa jakości edukacji w 3 ośrodkach wychowania przedszkolnego z Gminy Gniew poprzez poszerzenie oferty zajęć dla 161 dzieci m.in. o zajęcia: wyrównujące deficyty, rozwijające kompetencje kluczowe (w tym zajęcia wyjazdowe), a także poprzez podniesienie kompetencji zawodowych 17 nauczycieli/nauczycielek oraz doposażenie placówek w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji ww. zajęć w okresie od 01.05.2024 r. do 31.10.2025 r.
Rezultaty projektu:
Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem - 17
Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej - 161
Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem - 3
Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem - 3
Liczba ogólnodostępnych szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem w zakresie edukacji włączającej - 3
Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu - 16
Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie - 2
Wartość Projektu (całkowity koszt Projektu) - 571 634,05 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 485 888,94 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
PIENIĄŻKOWO
OPALENIE
Informujemy, że w terminach od dnia 22.08.2024 r. do dnia 28.08.2024 r. w godzinach 800 – 1500 w sekretariacie szkoły odbędzie się podpisywanie umów o świadczenie usług przedszkola.
Umowę podpisują zarówno rodzice dzieci kontynuujących edukację przedszkolną, jak i rodzice dzieci nowo przyjętych.
Szanowni Rodzice!
Informujemy, że w terminach od dnia 22.08.2024 r. do dnia 28.08.2024 r. na tablicy ogłoszeń w sekretariacie szkoły zostaną wywieszone listy dzieci z podziałem na grupy wiekowe do przedszkola, klasy „0” oraz klasy I SP.
Szanowni Rodzice!
Serdecznie zapraszamy dzieci, które od 01.09.2024 r. po raz pierwszy rozpoczną edukację przedszkolną na zajęcia adaptacyjne w Przedszkolu w Opaleniu oraz Pieniążkowie w terminie od dnia 29.08.2024 r. do dnia 30.08.2024 r. w godzinach od 9:00 do 12:00.
Celem zajęć adaptacyjnych w przedszkolu jest ułatwienie maluchowi bezstresowego wkroczenia w świat grupy przedszkolnej.
Ogólne wytyczne:
1. W zajęciach adaptacyjnych przedszkola może uczestniczyć dziecko, które od 01 września 2024 roku po raz pierwszy rozpocznie edukację przedszkolną.
2. Każda grupa uczestników zajęć przebywa w wyznaczonej sali i pod opieką nauczyciela.
Opalenie:
• Grupa „A” – budynek przedszkola, P. Ewelina Dziadzio,
• Grupa „B” – górne przedszkole, P. Magdalena Rulińska
Pieniążkowo:
• Grupa „C” – sala przedszkola, P. Malwina Jankowska-Dejna,
Dziecko nie zabiera do przedszkola własnych zabawek lub innych przedmiotów z domu.
Spożywanie posiłków:
Uczestnicy zajęć spożywają kanapki lub inną żywność przyniesioną z domu. Rodzic zapewnia dziecku odpowiednią ilość wody do picia na czas pobytu w przedszkolu.
Dyrektor Zespołu Szkół w Opaleniu – Katarzyna Zander
Dyrektor Zespołu Szkół w Opaleniu
poszukuje nauczyciela języka polskiego
od września 2024r. na cały etat.
Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie! Połączmy się w modlitwie za Majkę, Tymka i wszystkich poszkodowanych w wypadku. W poniedziałek dn. 12.08 o godz. 8.00 w parafii św. Mikołaja w Gniewie odbędzie się msza św. w tej intencji. Jest to czas wakacyjny, ale kto dysponuje możliwością proszę o przybycie. Szczególnie miła Panu Bogu jest modlitwa dzieci.
Zespół Szkół w Opaleniu
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO RELIGII W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
Klasa 0
,,Razem z Jezusem”. Podręcznik i ćwiczenia do religii dla sześciolatków. Ks. Władysław Kubik SJ, Teresa Czarnecka, Dominika Czarnecka, Izabella Czarnecka, Anna Jóźwik, Wyd. WAM
Klasa I SP
,,Bóg-nasz Ojciec” – podręcznik do religii dla klasy I SP, red. Ks. Władysław Kubik SJ, wyd. WAM
,,Bóg – nasz Ojciec” – ćwiczenia do religii dla klasy I SP, red. Ks. Władysław Kubik SJ, wyd. WAM
Klasa II SP
,,Jezus-nasz Zbawiciel” - podręcznik do klasy II, red. Ks. Władysław Kubik SJ, wyd. WAM
,,Jezus-nasz Zbawiciel” – ćwiczenia do religii dla klasy II, red. Ks. Władysław Kubik SJ, wyd. WAM
Klasa III SP
,,Jezu czekamy na Ciebie” – podręcznik do religii dla klasy III, red. Ks. Władysław Kubik SJ, Aleksandra Bałoniak, Kamilla Frejusz, Mateusz Janyga wyd. WAM
,,Jezu czekamy na Ciebie” – zeszyt ćwiczeń do religii klasa III, red. Ks. Władysław Kubik SJ , Joanna Staniś-Rzepka, Katarzyna Wawrzyniak, wyd. WAM
Klasa IV SP
,,Wędrujemy z Jezusem” – podręcznik do religii klasa IV, red. Ks. Władysław Kubik SJ, Aleksandra Bałoniak, Kamilla Frejusz wyd. WAM
,,Wędrujemy z Jezusem”- ćwiczenia do religii dla klasy IV, ks. Władysław Kubik SJ, Joanna Staniś-Rzepka, Katarzyna Wawrzyniak
Klasa V SP
,,Szukam Cię” – podręcznik do religii dla klasy V, red. Ks. Władysław Kubik SJ, wyd. WAM
Ćwiczenia do religii dla klasy V, Pelplin, ks. Jan Doppke (NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA)
Klasa VI SP
,,Jestem Twoim Zbawicielem” – podręcznik do religii dla klasy VI, red. Ks. Władysław Kubik, wyd. WAM
Ćwiczenia do religii dla klasy VI, ks. Jan Doppke, Pelplin (NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA
Klasa VII SP
,,Prowadzę Cię” – podręcznik do religii dla klasy VII wyd. WAM, Maria Chlebowska, Teresa Czarnecka, Anna Duka, Magdalena Hutyra, Małgorzata Juda-Mieloch, Władysław Kubik SJ
Ćwiczenia do religii dla klasy VII, ks. Jan Doppke, Pelplin (NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA
Klasa VIII SP
UWAGA NOWY PODRĘCZNIK I ĆWICZENIA!!!
,,Chodź ze Mną” – wyd. WAM,
Teresa Czarnecka Anna Duka Magdalena Hutyra Małgorzata Juda-Mieloch Władysław Kubik SJ Maria Chlebowska
Ćwiczenia do religii dla klasy VIII, ks. Jan Doppke, Pelplin
Opalenie- Centrum Zielonej Energii Nr umowy: WFOŚ/D/II-1/5713/2023/PRWEE1
O projekcie
Wnioskodawcą zadania jest Zespół Szkół w Opaleniu za pośrednictwem Gminy Gniew
Szkoła ta jest placówką w której organizowane są na bieżąco prelekcje, imprezy, uroczystości i akcje związane z edukacją ekologiczną. Działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska od wielu lat wpisują się w proces dydaktyczny naszej szkoły. Na bieżąco śledzimy innowacyjne rozwiązania dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz efektywności elektrycznej. Szkoła współpracuje ze instytucjami, stowarzyszeniami propagującymi ochronę środowiska. Wspólnie z Gminą Gniew realizujemy zadania dotyczące oszczędności między innymi: poboru energii w formie wymiany oświetlenia oraz zainstalowania na budynkach naszych obiektów paneli fotowoltaicznych. Szkoła była pierwszą w gminie Gniew i jedną z pierwszych w powiecie tczewskim wyposażoną w ekologiczną kotłownie zasilaną pelletem drzewnym, a od bieżącego roku jedna z naszych placówek posiada własną instalację fotowoltaiczną.
Realizacja zadania będzie się odbywać w Zespole Szkół w Opaleniu. Odbiorcami zadania będą uczniowie szkół z terenu gminy Gniew oraz lokalna społeczność. Jesteśmy również otwarci na wymianę doświadczeń i udostępnianie pracowni uczniom z innych szkół spoza gminy. Pośrednimi odbiorcami projektu będą rodziny uczniów, mieszkańcy gminy Gniew, odbiorcy materiałów w mediach.
Głównym celem utworzenia ekoPracowni w naszej placówce jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: odnawialnych źródeł energii, przeciwdziałania emisjom, wykształcenia nawyku oszczędnego gospodarowania mediami. Mimo coraz większej powszechności odnawialnych źródeł energii jest to temat dość odległy dla młodzieży szkolnej zwłaszcza w małych miejscowościach. Nowoczesna edukacja ekologiczna powinna wzmacniać naturalną ciekawość świata. Stwarzać okazję do poznawania i przeżywania, obserwowania oraz działania. Nauka w nowoczesnych ekoPracowniach przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą, a dla wielu uczniów okaże się też wstępem do realizacji ambitnych inicjatyw podejmowanych w trosce o klimat i środowisko, rozwoju pasji i być może obrania drogi zawodowej w branży, która obecnie zyskuje coraz większe znaczenie na rynku pracy i jest jedną kluczowych wskazywanych w najbliższych latach dla rozwoju gospodarki na Pomorzu.
Poprzez zamontowanie w naszej placówce instalacji fotowoltaicznych zwiększyło się zainteresowanie uczniów tematyką oraz zasadą działania wyżej wymienionych urządzeń . Dostrzegają oni potrzebę wykorzystania energii słonecznej, wiatrowej, wodnej w obecnych czasach. Możliwość otwarcia pracowni pozwoli na przybliżenie tematu oraz zorganizowania warsztatów z pomocami dydaktycznymi z tego zakresu, a dzięki temu poznanie technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Działanie jest komplementarne z już realizowanymi na terenie gminy Gniew warsztatami prowadzonymi przez Stowarzyszenie Centrum Aktywnych Gniew i EkoCentrum Heliantus dotyczącymi odnawialnych źródeł energii i ograniczania niskiej emisji, oraz podejmowanymi przez samorząd działaniami zmierzającymi do poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. W gminie Gniew na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwija się sektor produkcji energii odnawialnej zwłaszcza na potrzeby indywidualne, jak również w małych farmach fotowoltaicznych i jest to gałąź gospodarki, która z pewnością zyskiwać będzie na znaczeniu. Działanie jest również komplementarne z polityką energetyczną i ekologiczna państwa w zakresie rozwijania sektora zielonej energii oraz stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych.
W Zespole Szkół znajduje się pomieszczenie, które chcemy wykorzystać na powstanie pracowni warsztatowej, w której mogłyby odbywać się zajęcia związane z odnawialnymi źródłami energii, warsztaty edukacyjne, spotkania z prelegentami oraz lekcje z przyrody, chemii, fizyki powiązane z tematem energii i jej źródeł. Docelowo chcielibyśmy aby pracownia pełniła rolę energetycznego centrum, do którego zapraszać będziemy uczniów z całej gminy na atrakcyjne w formie i treści zajęcia. Możliwość korzystania z nowoczesnego i dedykowanego wyposażenia niewątpliwie uatrakcyjnia takie zajęcia i sprawia że są lepiej odbierane i zapamiętywane przez ich uczestników.
Niezbędnym warunkiem do powstania pracowni jest zakup odpowiednich stanowisk pracy dla uczniów tj. stoły warsztatowe z nadstawką, taborety obrotowe, meble do przechowywania pomocy dydaktycznych ponieważ pomieszczenie jest obecnie całkowicie pozbawione wyposażenia. W ramach przygotowania do realizacji zadania jego adaptacją i remontem zajmą się pracownicy szkoły. Nowo utworzoną pracownię należy wyposażyć również w sprzęt multimedialny, tablicę interaktywną, tablety z oprogramowaniem oraz w niezbędne plansze i akcesoria.
Powierzchnia pomieszczenia wynosi około 50 m2, na takim metrażu jest możliwość ustawienia sześciu stanowisk przy których w zajęciach będzie mogło uczestniczyć 18 uczniów podczas jednych zajęć.
Opis celów przedsięwzięcia
Założeniem wychowawczym programu jest nabycie przez ucznia takich postaw i działań w codziennym życiu, które pozwolą na wychowanie i wykształcenie człowieka odpowiedzialnego za zasoby przyrody. Ideą programu jest również uświadomienie uczniom, iż niektóre z zasobów przyrody są wyczerpywane i nieodnawialne. Natomiast zaspokajanie potrzeb ludzi, odbywające się z wykorzystaniem środowiska przyrodniczego naszej planety, stwarza dla niej poważne zagrożenia. Młodzi ludzie coraz częściej interesują się korzyściami wynikającymi z odnawialnych źródeł energii, ale wiedza którą czerpią przede wszystkim z Internetu jest niewystarczająca. Nic tak skutecznie nie zaciekawia jak praktyczne doświadczenie. W pracowni chcemy połączyć wiedzę z jej wykorzystaniem przy budowie modeli różnych źródeł energii odnawialnej. Kolejnym z elementów jest możliwość spotkania z praktykami w tym zakresie. Planujemy cykl spotkań z operatorami siłowi wiatrowych i farm fotowoltaicznych, odwiedziny tych miejsc i możliwość praktycznego zweryfikowania nabytej wiedzy. Uczestnictwo w organizowanych w ramach i po zakończeniu zajęciach ma wzbudzić w uczniach ciekawość i chęć pogłębiania wiedzy. Korzystając z zasobów pracowni rozważamy również możliwość organizacji takich zajęć dla dorosłych mieszańców, którzy np. zainteresowania są fotowoltaiką, ale maja wątpliwości co do jej efektywności i bezpieczeństwa. Równolegle chcielibyśmy lokalnie propagować za pomocą materiałów video i artykułów prasowych oraz na stronach www. informacje na temat OZE- ich rodzajów, wad i zalet , a także konieczności zmian w produkcji i dystrybucji energii jaka czaka nasz kraj w nadchodzącym czasie.
Planowane działania
Integralną częścią zadania jest wypełnienie pracowni wiedzą którą chcemy przekazywać podczas warsztatów edukacyjnych oraz spotkań z ekspertami z różnych dziedzin energetyki odnawialnej.
Ponadto planujemy szereg zajęć poza pracownią tak by zdobytą wiedzę sprawdzić w praktyce.
Sprawozdanie z realizacji
Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku utworzona została nowa w pełni wyposażona pracownia szkolna. Przed uroczystym otwarciem zakupiono sprzęt komputerowy, tablice interaktywną, meble oraz pomoce dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia szkoleń, warsztatów i zajęć edukacyjnych. Uroczyste otwarcie nowo powstałej pracowni odbyło się w piątek, 6 października, był to wielki dzień dla Zespołu Szkół w Opaleniu. W związku z zakończonymi innowacjami szkoła zyskała nowe, ekologiczne oblicze. Tego dnia uroczyście oddano do użytku nową zrealizowaną przez spółkę Veolia Północ bezemisyjną instalację centralnego ogrzewania opartą o odnawialne źródła energii oraz otwarto nowoczesną EkoPracownię.
Od tego momentu w pracowni odbywały się warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół oraz szkół z terenu Gminy Gniew. W II turach warsztatów jesienią i wiosną, udział wzięli uczniowie z placówek:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Gniewie
2. Szkoła Podstawowa im. Bł. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie
3. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gronowie
4. Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Tymawie
Przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych o tematyce m.in.: Konwencjonalnych i alternatywnych źródeł energii, Zasad funkcjonowania różnego rodzaju elektrowni i ich wpływu na środowisko, Wpływu i skutków korzystania z paliw kopalnych na klimat itp..
W grudniu 2023 przeprowadzone zostało szkolenie dla nauczycieli w celu wdrożenia do prowadzenia zajęć z uczniami.
W ramach zadania zorganizowany został konkurs wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii w którym wzięli udział zaproszeni uczniowie ze szkół z terenu Gminy Gniew na zakończenie którego odbył się festyn promujący projekt. Podczas festynu uczniowie uczestniczyli w krótkich pokazach oraz warsztatach w pracowni oraz obejrzeli przygotowany przez uczniów ZS Opalenie filmik reklamujący działania realizowane w projekcie i promujący odnawialne źródła energii, skorzystali także z pakietu edukacyjnego ze scenariuszami zajęć. Podczas festynu dla uczestników i zaproszonych gości przygotowano poczęstunek.
Przez cały okres zadania w Internecie na stronie szkolnej i gminnej, w lokalnej gazecie publikowane były artykuły ukazujące działania pracowni
EFEKT EKOLOGICZNY
W zorganizowanych wydarzeniach, warsztatach, szkoleniach i uroczystościach wzięło udział około 1000 osób. W wyniku uczestnictwa w działaniach projektowych u beneficjentów projektu wzrósł poziom wiedzy temat OZE oraz wpływu działalności człowieka na zmiany klimatu. Odbiorcami pośrednimi działań projektowych były rodziny beneficjentów oraz osoby które o projekcie dowiedziały się z internetu i lokalnych mediów.
- szkolenie dla nauczycieli - liczba odbiorców 33,
- 40 godz. warsztaty dla uczniów ZS Opalenie i innych placówek z terenu gminy - liczba odbiorców 536,
- szt.1 festyn promujący projekt liczba odbiorców 400,
- szt.1 konkurs liczba odbiorców liczba odbiorców
- 3 wycieczki do lokalnych instalacji OZE -120 osób
EFEKT RZECZOWY
Całkowita wartość projektu 86700,00zł w tym dofinansowanie WFOŚiGW w Gdańsku 75000,00zł.
Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można odebrać w sekretariacie szkoły w dniu 03.07.2024 r. (środa) w godzinach 10:00 do 13:00.
Zaświadczenie odbiera uczeń-absolwent lub rodzic.
Wszystkim naszym wychowankom i Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Z tej okazji życzymy też bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu w mury szkoły.
W minionym czasie uczniowie Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu uczestniczyli pod opieką Pana Łukasza Ogonowskiego w wyjazdach do farm fotowoltaicznych (elektrownie słoneczne).
Są to większe instalacje fotowoltaiczne położone na gruncie w naszej gminie. Takie elektrownie fotowoltaiczne wytwarzają zieloną energię w dzień i stanowią ważny czynnik transformacji energetycznej.
Uczestnicy wyjazdów odwiedzili też elektrownie wiatrowe. Tam uczniowie wysłuchali zasady działania turbiny wiatrowej i mogli z bliska zobaczyć jej konstrukcję. Turbina wiatrowa jest wyposażona w łopatki (wiatraki), które ustawia się w kierunku wiatru. Wiatr naciska na te łopatki, co sprawia, że one obracają się wokół osi turbiny. Obracające się łopatki przenoszą energię kinetyczną wiatru na wirnik turbiny. Wirnik to część turbiny, która skupia energię wiatru w jednym punkcie.
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia.
Przez kilka minionych tygodni klasa 4a i 4b realizowała PROGRAM DOMOWYCH DETEKTYWÓW "Jaś i Małgosia na tropie". To program profilaktyczny, który ma na celu opóźnianie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków. Realizowany jest w szkole pod kierunkiem nauczyciela i w domu razem z rodzicami. To program, który wpływa na wzrost wiedzy uczniów na temat problemów, jakie mogą wiązać się z piciem alkoholu przez dzieci i młodzież.
Nasi czwartoklasiści wykonali szereg różnorodnych działań związanych z tematem profilaktyki alkoholowej. W dowód uznania za włożoną pracę otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w programie.
Dziękujemy uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie i aktywną pracę.
Fotogaleria: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/
Ewa Gajewska, Aneta Dąbrowska
W ramach grantu Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach prowadziłam zajęcia pozalekcyjne języka ojczystego dla uczniów z kl.IVc i Vb SP Pieniążkowo.
W tym semestrze (zajęcia będą też kontynuowane od nowego roku szkolnego) uczniowie projektowali plakaty zachęcające do czytania w czasach nieczytania.
Plakaty miały być reklamą książek z dzieciństwa, które rozwijają wyobraźnię i kreatywność.
Poniżej galeria efektów pracy uczniów.
Dorota Jakubowska.
Powered by aSc EduPage