Serdecznie Państwa pozdrawiam na początku roku szkolnego 2024/2025. Mam nadzieję, że nasza współpraca w tym roku szkolnym będzie owocna, co pomoże dzieciom w procesie logopedycznym. W celu usprawnienia tego procesu, chciałabym przedstawić Państwu założenia i sposób mojej pracy jako logopedka szkolna.
We wrześniu przeprowadzę badania przesiewowe w grupach przedszkolnych i klasach 1-3 SP, których celem jest wyłapanie ewentualnych zaburzeń mowy, nieprawidłowego sposobu artykulacji oraz ogólnie poziomu rozwoju językowego dzieci. Następnie spośród dzieci, u których rozpoznam potrzeby logopedyczne, sporządzę diagnozę i opracuję program zajęć logopedycznych jak również wystosuję prośbę o zalecane konsultacje (jeśli będzie to konieczne) tj. ortodontyczna, laryngologiczna, neurologiczna, foniatryczna itp. W międzyczasie proszę o wypełnienie karty wywiadu logopedycznego na temat rozwoju psychoruchowego dziecka, rozwoju mowy i własnych obserwacji oraz wyrażeniu ewentualnego zaniepokojenia rozwojem mowy dziecka. Oczywiście w pierwszej kolejności na zajęcia logopedyczne kwalifikowane są dzieci z orzeczeniami oraz opiniami, u których są wskazania z poradni na tego typu zajęcia.
Prowadzenie zajęć logopedycznych dla dzieci polega na eliminowaniu zaburzeń mowy poprzez właściwe ćwiczenia oddechowe; naukę prawidłowego oddychania, trening połykania, ćwiczenia narządów artykulacyjnych a dopiero kolejnym etapem jest wywołanie prawidłowo brzmiących głosek. Zajęcia logopedyczne mają na celu również stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, rozwijaniu umiejętności językowych, czy też rozwijaniu wrażliwości słuchowej. Zatem należy najpierw odkryć przyczynę problemu i ją naprawić a dopiero potem nauczyć dziecko poprawnej wymowy. W grupach przedszkolnych będę koncentrować się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych, których celem jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, jako że uważam, iż takie działania należy wprowadzić jak najwcześniej. Wszystkie te działania nie miałyby sensu, gdyby nie współpraca z rodzicami, wychowawcami i specjalistami w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Każde dziecko objęte zajęciami logopedycznymi powinno posiadać zeszyt A4, do którego będę wklejała zadania do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu. W tym zeszycie proszę również Państwo o zapisywanie Waszych uwag i zapytań. W celu kopiowania materiałów do ćwiczeń niezbędny jest papier ksero. Można złożyć się na taki papier grupowo albo poprosić wychowawcę o przekazanie części kartek grupowych/klasowych logopedzie.
Zachęcam do kontaktu ze mną osobiście bądź przez librusa. Chętnie udzielę Państwu wskazówek do zalecanych ćwiczeń domowych, udzielę konsultacji w razie potrzeby. Podczas takich konsultacji, niezależnie od ich formy, dowiedzą się Państwo jak funkcjonuje dziecko na zajęciach, jakie są jego postępy i trudności. Szczególnie chciałabym podkreślić Państwa ogromną i kluczową rolę w procesie logopedycznym. Proszę systematycznie wykonywać zalecane ćwiczenia z dzieckiem w domu. To warunkuje powodzenie terapii. Zajęcia, z uwagi na liczebność dzieci, które kwalifikują się do zajęć logopedycznych, nie odbywają się często aczkolwiek systematycznie. W razie rozpoznania zaburzeń sprzężonych, różnorodnych, wielowarstwowych ważna jest intensywna terapia logopedyczna, którą mogą i powinni Państwo zapewnić dziecku również prywatnie. W zależności od istoty zaburzenia są logopedzi z odpowiednimi specjalnościami: neurologopedzi, surdologopedzi, specjaliści od ORM-u, logopedzi ze specjalnością w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu i wielu innych. Jak dostrzegają Państwo logopedia jest bardzo obszerną i pasjonującą dziedziną nauki, wymagającą specjalizacji i ciągłego procesu nauki i dokształcania, w którym to procesie nieustająco pozostaję.
Logopedka szkolna
Justyna Waśniewska