Bez Państwa uważności oraz ćwiczeń według wskazówek po zajęciach, moje nawet największe zaangażowanie przyniesie marny skutek. Dlatego liczę na wsparcie z Państwa strony.
Dla zrozumienia pewnych mechanizmów, którymi rządzi się nabywanie mowy przedstawiam Państwu informacje dotyczące nabywania głosek.
NABYWANIE GŁOSEK
Konkretne głoski mają wyznaczony maksymalny czas, w którym powinny się pojawić. Oznacza to, że np. 3 latek na SZAFĘ powie ŚAFA, 4 latek SAFA, a 5 latek powinien zrealizować to słowo jako SZAFA. Co jeśli Twój 4 latek mówi już SZAFA? A co jeśli 6 nadal mówi ŚAFA? Wyznaczone przedziały są maksymalnym czasem, więc Twój 4 latek jak najbardziej może mówić już głoskę SZ czy R, chociaż nie musi. Jednak jeśli Twój 6 czy 5 latek na SZAFĘ mówi ŚAFA, to nie jest to norma. Przekroczył on maksymalny czas na wystąpienie głoski SZ. Wydaje ci się, że dziecko mówi poprawnie, bo ma dane głoski, ALE nie wiesz czy realizuje je prawidłowo, dlatego jesteśmy my, LOGOPEDZI. Może się okazać, że twój 3 latek mówi S i SZ, (a nawet przecież jeszcze nie musi), ale mówi je… WKŁADAJĄC JĘZYK MIĘDZY ZĘBY! A to zawsze jest nieprawidłowy wzorzec i wymaga konsultacji logopedycznej. Nawet u 2 czy 3 latka.
NAUCZMY SIĘ JAK WSPIERAĆ DZIECKO W NABYWANIU GŁOSEK
1. Usprawniaj buzię – róbcie bańki mydlane, kląskajcie jak koń czy dmuchajcie na wiatraczki.
2. Zrezygnuj ze smoczka i butelki, jeśli dziecko ma powyżej 12-18 miesięcy.
3. Kubki „niekapki”, bidony? Zarezerwuj je na wyjątkowe okazje i wyjścia, na co dzień korzystaj ze zwykłego, otwartego kubka.
4. Zadbaj o zróżnicowane pokarmy, o różnej konsystencji, różnym stopniu twardości.
5. Odwiedź specjalistę, jeśli tylko masz jakieś wątpliwości.
Rodzicu, zadbaj o mowę swojego dziecka!
materiały pochodzą od agnieszka.kapron.pl
logopeda szkolny Justyna Waśniewska