• ŚLUBOWANIE KLAS I - OPALENIE

• We wtorek 10.10.2023 r. klasy 1a i 1b, w obecności rodziców, koleżanek i kolegów z klas 2a i 3a, nauczycieli, Dyrekcji oraz zaproszonych gości, złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie pani dyrektor Katarzyna Zander dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół w Opaleniu.

Nie zabrakło też wierszy i piosenek przygotowanych przez dzieci. Rodzice oraz zaproszeni goście obdarowali pierwszoklasistów prezentami. Było dużo radości i pozytywnych emocji. Po uroczystości na zaproszonych gości i dzieci z klas pierwszych czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji imprezy.

Wychowawcy klas 1a i 1b

Ewelina Głowala

Katarzyna Firyn

Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

• Dzień wolny-13.10.2023r.

• Informujemy, że Zarządzeniem Dyrektora szkoły dzień 13.10.2023 roku jest dniem wolnym dla pracowników administracji i obsługi oraz od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

• OTWARCIE EKOPRACOWNI

• Dnia 6 października 2023r. w Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego odbyło się uroczyste otwarcie Ekoparcowni. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście oraz uczniowie naszej szkoły. Uroczystego otwarcia dokonała Pani z-ca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Pani Teresa Jakubowska.

Fotogaleria: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

Dyrektor szkoły Katarzyna Zander

• OPALENIE CENTRUM ZIELONEJ ENERGII

• W piątek 06.102023 r.  odbyła się uroczystość związana z oddaniem nowoczesnej bezemisyjnej instalacji opartej o OZE oraz nowoczesnej eko-pracowni​​.

Otwarcia dokonała dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu Katarzyna Zander oraz burmistrz Maciej Czarnecki.

Zebranym gościom przedstawiony został krótki program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów.

​​​​Burmistrz Miasta i Gminy złożył podziękowania posłowi Kazimierzowi Smolińskiego oraz wiceministrowi Karolowi Rabendzie za wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu funduszy. Tytułuł Przyjaciela Gniewu otrzymały Spółka Veolia Północ oraz Zakładow Produkcji Kruszyw.

Po prezentacji na temat bezemisyjnej instalacji dokonano uroczystego otwarcia eko-pracowni.

• Kącik logopedyczny

• PAŹDZIERNIK

Kochani Rodzice naszych Przedszkolaków!

Jestem na finiszu badań przesiewowych. Przekazałam wychowawcom grup przedszkolnych informacje dla Państwa dotyczące wyników badań przesiewowych. Proszę o zapoznanie się z moimi spostrzeżeniami oraz podpis. Dzieci, które będą objęte terapią logopedyczną proszę o zaopatrzenie w zeszyt formatu A4, do którego będę wklejała ćwiczenia do pracy z dzieckiem w domu. Proszę również o papier ksero do kopii ćwiczeń, które będę przekazywała po spotkaniu. Zdarzy się również tak, że otrzymacie Państwo ode mnie pisemną prośbę o konsultacje np. ortodontyczną, audiologiczną czy też neurologiczną. Robię to naprawdę z troski o Państwa pociechy, by ułatwić im spokojny start w kolejny etap edukacyjny.​​​​​​​

Bez Państwa uważności oraz ćwiczeń według wskazówek po zajęciach, moje nawet największe zaangażowanie przyniesie marny skutek. Dlatego liczę na wsparcie z Państwa strony.

Dla zrozumienia pewnych mechanizmów, którymi rządzi się nabywanie mowy przedstawiam Państwu informacje dotyczące nabywania głosek.

NABYWANIE GŁOSEK

Konkretne głoski mają wyznaczony maksymalny czas, w którym powinny się pojawić. Oznacza to, że np. 3 latek na SZAFĘ powie ŚAFA, 4 latek SAFA, a 5 latek powinien zrealizować to słowo jako SZAFA. Co jeśli Twój 4 latek mówi już SZAFA? A co jeśli 6 nadal mówi ŚAFA? Wyznaczone przedziały są maksymalnym czasem, więc Twój 4 latek jak najbardziej może mówić już głoskę SZ czy R, chociaż nie musi. Jednak jeśli Twój 6 czy 5 latek na SZAFĘ mówi ŚAFA, to nie jest to norma. Przekroczył on maksymalny czas na wystąpienie głoski SZ. Wydaje ci się, że dziecko mówi poprawnie, bo ma dane głoski, ALE nie wiesz czy realizuje je prawidłowo, dlatego jesteśmy my, LOGOPEDZI. Może się okazać, że twój 3 latek mówi S i SZ, (a nawet przecież jeszcze nie musi), ale mówi je… WKŁADAJĄC JĘZYK MIĘDZY ZĘBY! A to zawsze jest nieprawidłowy wzorzec i wymaga konsultacji logopedycznej. Nawet u 2 czy 3 latka.

NAUCZMY SIĘ JAK WSPIERAĆ DZIECKO W NABYWANIU GŁOSEK

1. Usprawniaj buzię – róbcie bańki mydlane, kląskajcie jak koń czy dmuchajcie na wiatraczki.

2. Zrezygnuj ze smoczka i butelki, jeśli dziecko ma powyżej 12-18 miesięcy.

3. Kubki „niekapki”, bidony? Zarezerwuj je na wyjątkowe okazje i wyjścia, na co dzień korzystaj ze zwykłego, otwartego kubka.

4. Zadbaj o zróżnicowane pokarmy, o różnej konsystencji, różnym stopniu twardości.

5. Odwiedź specjalistę, jeśli tylko masz jakieś wątpliwości.

Rodzicu, zadbaj o mowę swojego dziecka!

materiały pochodzą od agnieszka.kapron.pl

logopeda szkolny Justyna Waśniewska